„Nie odstawaliśmy” – rozmowa z prezesem Olimpii

Prezentujemy rozmowę z prezesem Olimpii Zambrów Sławomirem Skrzypkowskim, którą przeprowadził Łukasz Całko z Zambrowskiego Portalu Internetowego Zambrow.org.

21 punktów uzyskanych w 18 meczach, co daje 13. miejsce w tabeli II ligi wschodniej. Tak wyglądają statystyki Olimpii Zambrów po rundzie jesiennej obecnego sezonu. Czy jest Pan zadowolony z tego wyniku?

Raczej jestem zawiedziony. Drużyna bardzo dobrze radziła sobie w meczach rundy jesiennej. Pod względem sportowym nie odstawaliśmy od rywali. Powinno być co najmniej 5-6 punktów więcej. Ale w sporcie oprócz umiejętności trzeba mieć jeszcze szczęście. Nam go trochę zabrakło.

Czy jest jakiś zawodnik, który Pana zdaniem zasługuje na szczególne wyróżnienie po minionej rundzie?

Ocena poszczególnych zawodników należy do trenera. Ja wyróżniam cały zespół i chciałbym całej drużynie podziękować za godne reprezentowanie klubu i naszego miasta Zambrów na piłkarskiej arenie. Chciałbym przypomnieć, że II liga wschodnia to rozgrywki obejmujące terytorium pół Polski.

Jakie cele, jako Prezes Klubu, stawia Pan przed zespołem na zakończenie rundy wiosennej i w konsekwencji całego sezonu?

W rundzie jesiennej zagraliśmy jako beniaminek i nie mamy się czego wstydzić. Jest niedosyt w niektórych meczach, ale to jest sport. Ktoś wygrywa i ktoś przegrywa. Nie odstajemy sportowo od innych klubów i uważam, że mamy szanse na utrzymanie się w II lidze. Na najbliższym posiedzeniu Zarządu przeanalizujemy i podsumujemy rundę jesienną rozgrywek drużyny seniorów.

Czy można się spodziewać jakichś wzmocnień w zimowym okienku?

Kilku zawodników odchodzi, pierwszy bramkarz ma problemy ze zdrowiem, a więc naturalnie trzeba skład drużyny uzupełnić nowymi zawodnikami. Jestem po wstępnych rozmowach z dwoma zawodnikami, którzy wzmocnią naszą ofensywę. Także nasi młodzieżowcy mogą spodziewać się powołań do pierwszej drużyny. W tych sprawach jestem na bieżąco w kontakcie z trenerem. Pozwoli Pan, że na razie nie będę wymieniał nazwisk.

Jak wygląda współpraca z trenerem Krzysztofem Zalewskim? Czy jest Pan zadowolony z jego dotychczasowych poczynań?

Współpraca z trenerem Zalewskim jest dobra i jako Prezes jestem zadowolony z dotychczasowych działań trenera. Mam do niego pełne zaufanie.

Jak wygląda sytuacja grup młodzieżowych? Ostatnie miesiące pokazały, że mamy zdolną młodzież (chodzi oczywiście o Michała Kuczałka i Przemysława Jastrzębskiego), ale cały czas trzeba szukać nowych talentów.

Mamy od pewnego czasu ustabilizowaną sytuację szkoleniową w grupach młodzieżowych. Program szkoleniowy dzieci i młodzieży jest realizowany w pięciu grupach wiekowych. Zatrudniamy 4 trenerów. Powoli pojawiają się efekty tej pracy. Mam nadzieje, że za kilka lat będziemy mieć dobrze wyszkolonych młodych piłkarzy – wychowanków naszego klubu, którzy zasilą szeregi drużyny seniorów.

Polski Związek Piłki Nożnej zamierza przeprowadzić reorganizację rozgrywek ligowych na szczeblach Ekstraklasy, I ligi oraz II ligi. Od nowego sezonu II liga, w której występuje Olimpia, ma zostać zredukowana z dwóch grup do jednej. Czy Pańskim zdaniem jest to dobry i potrzebny pomysł?

Moim skromnym zdaniem reforma rozgrywek jest potrzebna, również na niższych szczeblach. Szkoda, że nowa zreformowana III liga ruszy dopiero za dwa lata. Patrząc na przyszłościową II ligę, która ma objąć teren całej Polski, koszty udziału w rozgrywkach będą duże. Do tego dochodzi odpowiednia infrastruktura stadionowa. Na pewno sportowo poziom rozgrywek powinien być większy. Większa rywalizacja sportowa powinna przełożyć się na szkolenie młodzieży w klubach.

Aktualnie Olimpia Zambrów traci 6 punktów do bezpiecznego, 8. miejsca w tabeli ligowej, gwarantującego utrzymanie w II lidze po reorganizacji. Jakie szanse daje Pan zambrowskiemu klubowi na to, że po zakończeniu sezonu znajdzie się w pierwszej ósemce?

Szanse są duże. W zespole jest duży potencjał piłkarski i zaangażowanie. Trener Krzysztof Zalewski stworzył dobrą atmosferę w drużynie i widzę, że ma pomysł na granie. W rundzie wiosennej boisko wszystko zweryfikuje.

Przed rozpoczęciem obecnego sezonu dużo mówiło się o tym, że zambrowskiego klubu nie będzie stać finansowo na utrzymanie w II lidze. Wiemy, że oprócz Urzędu Miasta w pomoc klubowi zaangażowało się wielu lokalnych sponsorów. Jak obecnie wygląda sytuacja finansowa klubu?

Gra w II lidze to prestiż dla naszego klubu i miasta, ale też i spory koszt finansowy. Po awansie dużo firm z terenu miasta Zambrów i powiatu zambrowskiego wspiera nasz klub w rozgrywkach II ligi wschodniej. Miasto zainwestowało w infrastrukturę boiska bocznego ze sztuczna nawierzchnią, aby można było rozgrywać mecze u siebie. Dużym wsparciem jest też współpraca ze Spółdzielnią Mleczarską „MLEKOVITA”. Obecnie sytuacja finansowa klubu jest stabilna. Mamy nieduże zaległości w wypłacie dla zawodników, ale mamy nadzieję, że uda nam się to w najbliższym czasie uregulować. Przed nami nowy rok i nowy budżet.

Jakie są największe bolączki Pana jako Prezesa Olimpii?

Największą bolączką jest brak poważnego sponsora, który by wsparł klub finansowo. Nie chodzi tutaj o duże pieniądze, ale o partycypacje w kosztach utrzymania naszych drużyn sportowych od tych najmłodszych po drużynę seniorów. Oczywiście najwięcej kosztuje II liga, ale drużyny młodzieżowe też uczestniczą w turniejach i rozgrywkach ligowych. Też potrzebują strojów sportowych, sprzętu sportowego, transportu na mecze. Klub zatrudnia trenerów, którzy pracują z młodzieżą po kilka godzin dziennie. Także organizacja logistyczna i biurowa mogłaby być dostosowana do zakresu obecnych obowiązków, ale to wiąże się z nowymi etatami, na które nas nie stać. Przy awansie do II ligi pracownicy i członkowie Zarządu wykonali ogrom prac, często pracując do późnych godzin nocnych. Za to serdecznie im dziękuję.

Chciałbym poruszyć również kwestię kibiców. W pierwszym meczu ligowym rozegranym w Zambrowie przez całą pierwszą połowę grupa sympatyków ZKS-u żywiołowo dopingowała naszych zawodników. W drugiej połowie, po interwencjach policji, kibiców tych już nie zobaczyliśmy na trybunach. Natomiast w ostatnim domowym meczu ligowym kibice ci oglądali mecz zza siatki ogrodzeniowej boiska. Czy wie Pan, co się stało? Czy Zarząd Olimpii interweniował w tej sprawie?

Po pierwszym meczu w Zambrowie odbyło się spotkanie z Burmistrzem, Komendantem Powiatowym Policji, Kierownikiem ds. Bezpieczeństwa w klubie i ze mną. Omówiliśmy sytuacje, jakie zaistniały podczas tego meczu i wyciągnęliśmy wnioski, które było widać na ostatnim meczu z Motorem Lublin. Myślę, że kibice powinni być z zawodnikami na dobre i na złe. Naszym obowiązkiem jest, aby organizacja meczów piłkarskich była profesjonalna i bezpieczna, a kibice mogli w sposób kulturalny dopingować naszą drużynę, natomiast pozostali widzowie mogli spokojnie obejrzeć dobre widowisko sportowe, czego wszystkim kibicom i sobie życzę.

Na zakończenie chciałbym zapytać, czego jako Prezes ZKS Olimpia życzyłby Pan Klubowi?

Zambrowskiej Olimpii życzę przede wszystkim sukcesów sportowych, dobrej kondycji finansowej oraz dobrej i pozytywnej atmosfery wokół naszego Klubu. Korzystając z okazji chciałbym podziękować wszystkim sponsorom i osobom, które w jakikolwiek sposób wspierają nasz klub. Szczególne podziękowania kieruję do Burmistrza Miasta Zambrów Kazimierza Dąbrowskiego i wszystkich Radnych Rady Miasta Zambrów za okazane wsparcie przy awansie do II ligi i w trakcie rozgrywek. Postaramy się, aby nasz klub godnie reprezentował i promował nasze miasto na arenie sportowej regionu i Polski. W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia wszystkim mieszkańcom Zambrowa życzę, aby wszystkie dni w roku były tak piękne i szczęśliwe, jak ten wigilijny wieczór, a w nowym 2014 roku wszelkiej pomyślności.

Dziękuję za rozmowę i życzę sukcesów. Do widzenia.

Pozdrawiam wszystkich. Do widzenia.

wywiad-prezes-400x600