Podsumowanie rundy jesiennej w wykonaniu Olimpii Zambrów

W miniony weekend II-ligowe drużyny z całej Polski rozegrały 17. kolejkę spotkań II ligi piłki nożnej, co oznacza, że pierwszy etap tegorocznych rozgrywek można uznać za zakończony. Za nami siedemnaście emocjonujących kolejek rundy jesiennej. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje, ciekawostki i liczby dotyczące jedynej drużyny z podlaskiego występującej w II lidze – Olimpii Zambrów.

Do nowego sezonu Olimpia przystąpiła z mocno przebudowanym składem. Drużynę opuścili: Paweł Olszewski, Paweł Bondziul, Kacper Lachowicz, Dawid Korotkiewicz, Mateusz Gul, Emil Gołaszewski, Kamil Gosiewski, Wojciech Gulas, Tomasz Jaworowski, Krystian Przyborowski i Michał Poduch. Biało-niebiescy na rynku transferowym jednak nie próżnowali i wzmocnili kadrę kilkoma nazwiskami. Do Zambrowa w ten sposób zawitali: Piotr Murawski (Stal Rzeszów), Tomasz Porębski (Jagiellonia Białystok), Krystian Pomorski (ŁKS 1926 Łomża), Bartosz Koncki (Podlasie Biała Podlaska), Wojciech Dziemidowicz (Stomil Olsztyn), Karol Buzun (Jagiellonia Białystok), Arkadiusz Mroczkowski (Stomil Olsztyn), Patryk Szymański (Olimpia Grudziądz) i Kamil Zapolnik (Wigry Suwałki – wypożyczenie). W rundzie jesiennej z ważniejszych roszad jakie zaszły w naszej ekipie to także zmiana na stanowisku szkoleniowca. Po 12. kolejce Krzysztofa Zalewskiego zastąpił Piotr Zajączkowski.

Pierwszy mecz Olimpii w nowym sezonie poprzedziła prezentacja drużyny w Centrum Kultury w Zambrowie, po której piłkarze oraz sztab szkoleniowy skupili się na walce o ligowe punkty. Po 17. kolejkach Olimpia Zambrów zajmuje 11. pozycję. Zambrowski zespół odniósł na jesieni pięć zwycięstw, sześć remisów i sześć porażek. Olimpia ma na swoim koncie 21 punktów.

Bilans bramkowy jaki uzyskała drużyna z Zambrowa to 23:26. Do siatki rywali trafialiśmy dość często (Olimpia jest szóstym zespołem pod względem strzelonych bramek), ale zdecydowanie za dużo straciliśmy (tylko Gryf Wejherowo, Nadwiślan Góra i Siarka Tarnobrzeg straciły więcej bramek w rundzie jesiennej). Na ten fakt złożyło się na pewno wiele czynników. Wpływ mogły mieć m.in. kontuzje podstawowych obrońców w trakcie trwania rundy, co skutkowało częstą rotacją. Popełniliśmy też wiele błędów własnych dając „prezenty” przeciwnikowi.

Na uwagę zasługuje jednak fakt, że aż w sześciu meczach zambrowianie nie stracili bramki. Skąd zatem dość niekorzystny bilans bramkowy? Miały na to wpływ głównie wysokie porażki z Rakowem Częstochowa, Okocimskim KS Brzesko i Błękitnymi Stargard Szczeciński. Tylko w tych trzech meczach Olimpia straciła aż 13 bramek.

Piłkarze Olimpii nieco lepiej radzą sobie w spotkaniach wyjazdowych, które zaowocowały zdobyciem 11 punktów. Na boiskach przeciwników zambrowianie strzelili rywalom 10 bramek, a stracili 13. Spotkania domowe nie były dla Olimpii zbyt szczęśliwe. Pomimo lepszego bilansu bramkowego niż w meczach wyjazdowych (13:13), na własnym obiekcie biało-niebiescy wygrali tylko 2 mecze, remisowali aż 4 razy i ponieśli 3 porażki.

Od momentu dołączenia do Olimpii Zambrów w pełnym wymiarze czasowym we wszystkich spotkaniach zagrał tylko jeden zawodnik – obrońca Wojciech Dziemidowicz, który spędził na boisku dokładnie 1350 minut. Największą liczbą żółtych kartek ukarany został Tomasz Porębski, który w rundzie jesiennej otrzymał ich aż siedem. Jedną mniej obejrzał Łukasz Grzybowski. Z kolei po jednej czerwonej kartce w rundzie jesiennej obejrzeli Piotr Murawski i Michał Twardowski.

Najlepszymi strzelcami Olimpii Zambrów w rundzie jesiennej okazali się Kamil Zapolnik i Dominik Lemanek, którzy w 17 spotkaniach zanotowali po pięć trafień. Jedną bramkę mniej dla „biało-niebieskich” zdobył Michał Twardowski. Trzy razy do siatki rywali trafiał natomiast Patryk Szymański, a dwa – Łukasz Grzybowski. Po jednym trafieniu zaliczyli jeszcze: Mariusz Gogol, Michał Hryszko i Krystian Pomorski. Najskuteczniejszym strzelcem ligi po 17. kolejkach jest Leândro z Radomiaka Radom, który ma na swoim koncie 11 goli.

Najlepszym asystentem w rundzie jesiennej w drużynie Olimpii był napastnik Kamil Zapolnik, który pięciokrotnie zagrywał decydujące piłki do partnerów. Trzy asysty odnotował natomiast Dominik Lemanek, po dwie – Michał Hryszko i Patryk Szymański oraz po jednej – Przemysław Jastrzębski, Wojciech Dziemidowicz i Piotr Murawski.

Mistrzem jesieni została Stal Mielec z 37 pkt. Wicemistrzostwo przypadło Rakowowi Częstochowa, który uzbierał 34 pkt. Punkt mniej ma Wisła Puławy, która tym samym znalazła się na trzecim miejscu. Czwartą lokatę zajęła ekipa Znicza Pruszków – 30 pkt, zaś piąte miejsce należy do Siarki Tarnobrzeg – 27 pkt. Tuż za nią, z takim samym dorobkiem punktowym, plasuje się Stal Stalowa Wola. Można więc zaobserwować, jak bardzo II liga jest wyrównana. Ciężko typować faworytów w poszczególnych spotkaniach. Często liczy się dyspozycja dnia poszczególnych zespołów.

Pomimo zakończonej rundy jesiennej obecnego sezonu, sobotni mecz Olimpii nie był ostatnim pojedynkiem ligowym w tym roku. Zanim zawodnicy udadzą się na zimową przerwę, na 21. i 28. listopada zaplanowane są jeszcze 2 spotkania w ramach rundy wiosennej. W najbliższą sobotę na wyjeździe Olimpia zmierzy się z ROW 1964 Rybnik, a 28. listopada również na wyjeździe podejmie GKS Tychy.

Warto zaznaczyć, że Olimpia Zambrów to obecnie trzecia siła piłkarska w województwie podlaskim. Wyżej w naszym regionie występują jedynie Jagiellonia Białystok (Ekstraklasa) i Wigry Suwałki (I liga).

———->Zobacz aktualną tabelę II ligi<———-