Znamy pełny skład drużyn II ligi sezonu 2016/2017

Rozstrzygnęły się losy trzecioligowców walczących o awans do II ligi. Polonia Warszawa, Odra Opole, Olimpia Elbląg oraz Warta Poznań będą rywalami Olimpii w sezonie 2016/2017. W II lidze nie zagra natomiast Zawisza Bydgoszcz, która nie złożyła wniosku o licencję. W związku z tym w II lidze utrzymał się Gryf Wejherowo. II-ligową stawkę uzupełniły dwa zespoły pierwszoligowe.

Ośmiu zwycięzców trzecioligowych grup spotkało się w meczach barażowych. Co ciekawe, w spotkaniach tych walczyły kluby o wieloletniej tradycji, m.in. Polonia Warszawa, która po trzech latach od zdegradowania z ekstraklasy walczyła o powrót na szczebel centralny.

Największe emocje towarzyszyły meczowi w Poznaniu, gdzie Warta podejmowała Garbarnię. W pierwszym meczu minimalnie lepsi okazali się gracze Garbarni, którzy pokonali Wartę 3:2. Sprawa awansu rozstrzygnęła się dopiero w ostatnich minutach drugiego spotkania. Dokładnie w 88. minucie bramkę z rzutu karnego, dającego ostatecznie awans Warcie Poznań, strzelił Łukasz Białożyt.

Równie ciekawie było w Elblągu, gdzie Olimpia podejmowała Motor, mając w dorobku jednobramkową zaliczkę z pierwszego pojedynku. Mecz rewanżowy lepiej rozpoczęli goście, którzy po golu Filipa Drozda w 22. minucie wyrównali stan dwumeczu. Na odpowiedź gospodarzy kibice czekali zaledwie 7 minut, kiedy to bramkę z rzutu wolnego strzelił Michał Pietroń. Zwycięskiego gola, pieczętującego awans do II ligi, dla ekipy z Elbląga zdobył w 81. minucie Anton Kołosow.

W pozostałych meczach emocje były nieco mniejsze. Odra Opole po dwubramkowej zaliczce z wyjazdu do Wolina dopełniła tylko formalności, remisując u siebie z Vinetą 1:1, kontrolując jednak przy tym wynik dwumeczu. Podobnie sytuacja wyglądała w Warszawie, gdzie Polonia po bramkowym remisie w Wałbrzychu, dołożyła tylko cegiełkę w postaci kolejnej bramki i kontrolując mecz do końca spotkania, nie pozwoliła rywalowi na zagrożenie bramki strzeżonej przez Mateusza Tobjasza.

Wyniki wszystkich dwumeczów barażowych:
Warta Poznań – Garbarnia Kraków 2:3 i 1:0
Odra Opole – Vineta Wolin 2:0 i 1:1
Olimpia Elbląg – Motor Lublin 1:0 i 2:1
Polonia Warszawa – Górnik Wałbrzych 1:1 i 1:0

Z zaplecza Ekstraklasy spadły natomiast dwie drużyny: Rozwój Katowice, który zdołał rozegrać tylko jeden sezon w I lidze po ubiegłorocznym awansie i GKS Bełchatów, który jeszcze rok temu występował na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w kraju.

Ponadto Komisja ds. Licencji Klubowych informuje, że klub WKS Zawisza Bydgoszcz nie złożył wniosku o przyznanie licencji na uczestnictwo w rozgrywkach II ligi w sezonie 2016/2017. W związku z niewystąpieniem tego klubu o przyznanie licencji na udział w rozgrywkach II ligi w sezonie 2016/2017 oraz nieotrzymaniem licencji przez klub sklasyfikowany na 16. miejscu w tabeli rozgrywek II ligi w sezonie 2015/2016 (tj. Nadwiślan Góra), uprawnionym do udziału w rozgrywkach jest klub zajmujący kolejne miejsce spadkowe w tabeli rozgrywek tj. WKS Gryf Wejherowo.

Pełny skład II ligi w sezonie 2016/2017:
GKS Bełchatów, Rozwój Katowice – spadkowicze z I ligi

Raków Częstochowa, Siarka Tarnobrzeg, Puszcza Niepołomice, Radomiak Radom, Kotwica Kołobrzeg, Legionovia Legionowo, Polonia Bytom, Błękitni Stargard, ROW Rybnik, Olimpia Zambrów, Stal Stalowa Wola, Gryf Wejherowo – zespoły, które utrzymały się w II lidze

Polonia Warszawa, Warta Poznań, Odra Opole, Olimpia Elbląg – beniaminkowie II ligi

Start nowego sezonu II ligi zaplanowano na ostatni weekend lipca.