Za nami Walne Zebranie Sprawozdawcze

W miniony poniedziałek, 20 marca w nowym budynku klubowym Olimpii Zambrów odbyło się walne zebranie sprawozdawcze. W zebraniu, podczas którego podsumowano miniony rok, udział wzięli Zarząd i członkowie Klubu.

Podczas spotkania przypomniano, że mecze seniorów w sezonie 2015/2016 oraz w rundzie jesiennej sezonu 2016/2017 były rozgrywane na stadionach całej Polski w takich miastach jak: Częstochowa, Tarnobrzeg, Stalowa Wola, Opole, Legionowo, Bełchatów, Wejherowo, Elbląg, Stargard, czy Niepołomice. Kadra zespołu liczyła 20-22 zawodników. Drużyna Olimpii w minionym sezonie zajęła 12. miejsce w II lidze, a po rundzie jesiennej obecnego sezonu zajmowała 10. pozycję.

Okresy przygotowawcze drużyny seniorów zaczynają się w styczniu do rundy wiosennej oraz lipcu do rundy jesiennej. Prezes Olimpii Cezary Kulesza zaznaczał, że z uwagi na roszady w drużynie, spowodowane głównie kwestiami związanymi z pracą zawodową lub jej poszukiwaniem przez zawodników, co jakiś czas skład pierwszego zespołu ulega w każdym sezonie pewnym zmianom. Kompletowaniem zespołu zajmuje się trener w porozumieniu z Zarządem.

Rok ogromnych roszad kadrowych i organizacyjnych
Już na początku marca ubiegłego roku zmienił się prezes klubu. Został nim lokalny przedsiębiorca Cezary Kulesza, który zastąpił na tym stanowisku Sławomira Skrzypkowskiego. Następnie, przed rozpoczęciem bieżącego sezonu, doszło do zmian organizacyjnych w zambrowskim klubie. Stery, decyzją członków stowarzyszenia ZKS Olimpia, przejęła wówczas warszawska spółka, która zaczęła budować kadrę zespołu praktycznie od początku, bowiem klub opuściło aż 15 zawodników. Był nawet moment, że do meczu I rundy Pucharu Polski z Chełmianką Chełm zambrowski klub przystępował z zaledwie 12 zawodnikami w kadrze, w tym 2 bramkarzami. Jeden z nich w doliczonym czasie gry tego spotkania zmienił nawet zawodnika z pola. Spotkanie to udało się jednak wygrać 3:1.

Zaczęto więc sukcesywnie ściągać do Zambrowa nowych graczy. Ostatecznie, przed rozpoczęciem zmagań ligowych, do Olimpii w minionym roku dołączyło 15 nowych zawodników: Jakub Bach, Bartosz Biel, Artur Bogusz, Paweł Broniszewski, Patryk Brzeski, Marcin Byszewski, Jakub Cesarek, Kamil Fedorowicz, Maciej Humerski, Hubert Kotus, Daniel Michałowski, Bartosz Osoliński, Fabian Piasecki, Sebastian Szerszeń oraz Rafał Włodarczyk.

Z nowymi twarzami w składzie biało-niebiescy osiągnęli historyczny sukces w Pucharze Polski, odpadając w 1/16 tych rozgrywek z ekstraklasową Arką Gdynia. Mecz ten do samego końca był niezwykle emocjonujący i Olimpia przegrała go po golu strzelonym w doliczonym czasie gry z rzutu karnego. Warto zaznaczyć, że wcześniej zambrowianie wyeliminowali z Pucharu Polski GKS Tychy.

Niestety bardzo krótki, bo zaledwie półtoramiesięczny okres zweryfikował ambitne zamierzenia interesantów z Warszawy. Spółka, która miała spore zaległości finansowe względem wielu podmiotów, wycofała się z klubu. W całym tym zamieszaniu klub z powrotem przejęło stowarzyszenie ZKS Olimpia, które musiało szybko znaleźć nowego szkoleniowca. Padło na byłego trenera Gryfa Wejherowo Piotra Rzepkę.

Warto jednak zaznaczyć, że w okresie sprawozdawczym w 2016 roku zambrowski klub, oprócz Piotra Rzepki, zatrudniał jeszcze czterech innych trenerów drużyny seniorów. Na początku roku 2016 zespół prowadził Piotr Zajączkowski. W kwietniu zastąpił go Grzegorz Dziubek, który na tym stanowisku dotrwał zaledwie do końca minionego sezonu. W bieżącym sezonie szkoleniowiec biało-niebieskich zmieniał się jeszcze trzykrotnie. Najpierw sezon ligowy Olimpia rozpoczęła pod wodzą Zbigniewa Kaczmarka. Później zespół przejął trener Sławomir Majak. Po wycofaniu się warszawskiej spółki drużynę w dość trudnym momencie przejął wspomniany wcześniej Piotr Rzepka.

Przypomnijmy, że od niedawna drużynę seniorów Olimpii prowadzi kolejny nowy szkoleniowiec – Tomasz Kulawik. Były pomocnik Wisły Kraków zastąpił na tym stanowisku Rzepkę, który po ostatnich słabych wynikach ligowych został zwolniony przez Zarząd klubu. Kulawik podpisał z Olimpią kontrakt obowiązujący do końca obecnego sezonu.

Olimpia to także grupy młodzieżowe
Zgodnie ze statutem ZKS Olimpia prowadzi działalność sportową i zajmuje się szkoleniem oraz promocją piłki nożnej na terenie naszego miasta. Zajmuje się systematycznym programem szkolenia i nauczania dzieci od 6 do 7 roku życia w zakresie edukacji młodego piłkarza, aż do osiągnięcia wieku seniorskiego.

W Olimpii trenuje obecnie 5 grup młodzieżowych, do których uczęszcza prawie 130 zawodników w kategoriach: orlik, młodzik, trampkarz i junior starszy. Dzieci i młodzież uczestniczą w zajęciach treningowych, turniejach i rozgrywają mecze mistrzowskie na terenie województwa podlaskiego. Do grup młodzieżowych uczęszczają dzieci z różnych środowisk – mniej lub bardziej zamożnych. Aktualnie zasadniczym problemem klubu jest brak dostatecznych środków finansowych na pełną realizację zadań szkoleniowych i uczestnictwa w rozgrywkach ligowych poszczególnych grup młodzieżowych.

Dodatni wynik finansowy klubu
Podczas poniedziałkowego zebrania omówiono ubiegłoroczny budżet Klubu, który zamknął się nadwyżką w wysokości 40 tys. 519 zł. Nadwyżka ta przeznaczona będzie na zwiększenie funduszu własnego ZKS-u. Cały budżet 2016 r. zamknął się natomiast kwotami: po stronie przychodów – 1 mln 508 tys. 470 zł, po stronie wydatków – 1 mln 467 tys. 951 zł.

Członkowie Klubu uczestniczący w zebraniu przyjęli sprawozdanie zarządu, sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie komisji rewizyjnej, udzielając Zarządowi absolutorium. Ponadto zatwierdzono preliminarz budżetowy na 2017 rok.

Spore zmiany kadrowe także w roku 2017
W porównaniu z poprzednią rundą w składzie Olimpii zaszło ponownie sporo zmian kadrowych. W czasie zimowej przerwy odeszło aż 7 piłkarzy: Mariusz Gogol, Jakub Cesarek, Bartosz Biel, Maciej Humerski, Artur Bogusz, Paweł Broniszewski i Przemysław Jastrzębski. Ten ostatni został wypożyczony na pół roku do pobliskiego Ruchu Wysokie Mazowieckie. Kadrę piłkarską Olimpii zasiliło natomiast 6 piłkarzy: napastnicy Karol Zieliński i Marcin Przybylski, obrońcy Błażej Cyfert i Michał Kołodziejski, bramkarz Arkadiusz Fabiański i pomocnik Kacper Falon.

Obecnie skład ligowej drużyny Olimpii liczy 21 piłkarzy, w tym 3 bramkarzy, 3 obrońców, 11 pomocników oraz 4 napastników. Kadra Olimpii jest stosunkowo młoda. Średni wiek wynosi 23,4.

Drużyna Olimpii, która walczy w II lidze, znajduje się obecnie na 13. pozycji w tabeli ligowej. Na swoim koncie ma 24 punkty, 19 bramek zdobytych i 35 straconych. Olimpia w tym sezonie sześć razy wygrywała, sześć spotkań zremisowała i dziesięć przegrała. W ostatnim meczu ligowym przed własną publicznością biało-niebiescy, pod wodzą nowego szkoleniowca Tomasza Kulawika, przegrali z Siarką Tarnobrzeg 2:1.