
Zambrowski Klub Sportowy – Olimpia Zambrów
ROK ZAŁOŻENIA:
STADION:
BARWY:
biało-niebieskie
WYMIARY BOISKA:
104 x 68 m
ADRES:
Wyszyńskiego 8, 18-300 Zambrów
BAZA SPORTOWA:
Stadion Miejski (1036 miejsce), sztuczne boisko boczne, korty tenisowe
TELEFON:
(86) 271 26 30
STRONA WWW:
www.olimpiazambrow.net
DYREKTOR:
Zbigniew Stańczyk, tel. 501 867 920
TRENER DRUŻYNY:
Tomasz Kulhawik
Historia
Klub powstał przy Zambrowskich Zakładach Przemysłu Bawełnianego, przyjmując nazwę „Włókniarz”. W rok później założono sekcję piłkarską. Drużyna inauguruje swoje występy w 1955r. grą w B klasie (V liga), by po roku awansować do IV.
W latach 1955-57 w miescie obok Włókniarza istniał drugi klub o nazwie Start. W 1957 r. nastąpiło ich połączenie, w wyniku czego powstał Zambrowski Klub Sportowy (ZKS). Do roku 1976 drużyna futbolowa występowała w rozgrywkach BOZPN, zaliczając się do czołowych drużyn Okręgu (7 sezonów w III lidze, finał Pucharu Polski 59’). W 1965 r. zajął drugą lokatę z taką samą iloscią punktów co Włókniarz Białystok. W meczu o prawo walki o II ligę uległ mu 2:3. W latach 70. zespół pozbawiony został boiska i mecze rozgrywał w Łomży, co m.in. spowodowało jego spadek na niższy poziom ligowych rozgrywek. W 1957 r. klub przystąpił do budowy własnego boiska, a w roku następnym przyjął nazwę Olimpia i stał się klubem międzyzakładowym (MZKS). Autorem nazwy jest nauczyciel wychowania fizycznego – mgr Wiesław Słaby.
28 lutego 1992 r. podczas zebrania sprawozdawczo-wyborczego, licząc na wsparcie finansowe miasta, Olimpia stała się klubem miejskim. W październiku 1993 r. Rada Miejska oddała we władanie „olimpijczyków” stadion Miejskiego Osrodka Sportu i Rekreacji, co stworzyło piłkarzom lepsze warunki szkolenia i pozwoliło stopniową modernizację obiektu, m.in. wymianę drewnianych ławek na plastikowe.
Od 1976 r. klub startował już w barwach Łomżyńskiego OZPN, zaliczając się do najsilniejszych jego członków (7 sezonów gry w III lidze, dziewięciokrotny zdobywca Pucharu Polski).
Piłkarzy zambrowskich zawsze cechowała ogromna walecznosć i ambicja, czym zjednywali sobie uznanie kibiców i co pozwalało wielokrotnie zwyciężać teoretycznie silniejszych rywali. Do najsilniejszych wychowanków Olimpii zaliczają się: Mirosław Głębocki, Sławomir Głębocki, (występował w pierszoligowej Jagiellonii), Stanisław Kulesza, Zbigniew Kowalski, Albin Kuczałek, Janusz Cudnoch, Zbigniew Stańczyk, Sławomir Sasinowski i z najmłodszego pokolenia, drugoligowcy – Mariusz Uszakiewicz, Mirosław Matejko, oraz Krzysztof Brzózka, Robert Flery i Krzysztof Łągiewka.
Olimpia należy też do najlepiej pracujących z młodzieżą klubów Okręgu Łomżyńskiego, zdobywając tytuły mistrzowskie w różnych kategoriach wiekowych, startując w rozgrywkach makroregionalnych. Jej wychowankowie występowali licznie w reprezentacjach Okręgu i makroregionu.
Wszystkie materiały pochodzą z książki „Piłka nożna na ziemi Łomżyńskiej w latach 1917 – 1997” Henryka Pestki.
OPISY SEZONÓW
Sukcesy
Zambrowski Klub Sportowy to także jedenastokrotny zdobywca Pucharu Polski na szczeblu okręgu łomżyńskiego.
NAJWIĘKSZE SUKCESY KLUBU:
1996/97, 1997/98, 1998/99
1/16 PUCHARU POLSKI Olimpia Zambrów 0:1 Arka Gdynia
Puchar Polski 2016/17

Edward
Krajewski
